Manga, anime a cosplay

Manga, anime a cosplay

Manga, anime a cosplay - slová, ktoré sa poslednou dobou skloňujú čím ďalej viac. Taktiež ste sa s nimi už stretli? Pravdepodobne áno, ale pre tých z vás, ktorým význam týchto termínov nie je úplne jasný, sme si pripravili stručný článok. V článku se dozviete, čo ktorý výraz znamená a nakukneme aj do histórie, ale len máličko :).

MANGA (japonsky 漫画)

manga

Manga je pomenovanie japonského komiksu. Význam slova znamená „rozmarná kresba“ či „nespútaná skica“. Slovo „manga“ sa prvýkrát objavilo na prelome 18. a 19. storočia, ale prvopočiatky „rozmarných kresieb“ siahajú až do 11.-13. storočia.
V minulosti buddhistickí mnísi v Japonsku používali k vyrozprávaniu príbehov obrazy, ale rozmach nastal až v období štočkovej tlače.
História modernej mangy sa podľa niektorých zdrojov datuje do 11.-13. storočia. Z tejto doby sú napr. zvitky buddhistického mnícha Toba Sódža, na ktorých sú zachytené zvieratá a ľudia v zábavných situáciách.
Termín „manga“, ako taký, sa prvýkrát objavil v diele „Šidži no jukikai“ od autora Santá Kjódena.
Na prelome 19. a 20. storočia sa potom začali objavovať príbehy v časopisoch pre deti formou jednoduchých kresieb. Postupom času sa periodika rozdelila hlavne kvôli rozdeleniu škôl (dievčenské a chlapčenské). Toto rozdelenie pravdepodobne zohralo rolu v neskoršom smere písania.
Manga sa stala veľmi obľúbenou najmä po vojne.
Zásadným umelcom tejto doby bol Osamu Tezuka, ktorý výrazne ovplyvnil štýl kresby. Niektoré prvky jeho tvorby sa v mange objavujú až dodnes. Právom mu teda náležia tituly ako „legenda“ či „boh mangy“.
V 50. rokoch sa vyprofilovali dva hlavné smery:
šónen – príbehy zamerané na chlapca napr. Naruto, Dragon Ball
šódžo – príbehy, ktoré sú zamerané na dievčatá např. Bišódžo senši Sailor Moon, Kimi ni todoke
V súčasnej dobe má manga celý rad smerov inšpirovaných rôznou tematikou a jej vývoj ide neustále vopred.

anime

ANIME (japonsky アニメ)

Anime je termín, ktorý označuje japonské animované filmy a seriály. Asi najväčšou inšpiráciou pre anime sú mangy. V anime tvorbe však nájdete aj detektívky, psychologické drámy alebo videohry. Niektoré anime príbehy sa naopak stali predlohou pre tlačenú mangu.
Svetlo sveta videli anime diela na počiatku 20. storočia, kedy sa vývoj animačných techník rozvíjal neuveriteľnou rýchlosťou. Priekopníkom animácie bol Walt Disney, ktorý bol veľkou inšpiráciou pre manga umelca Osamu Tezuka.
V Japonsku sa tešia Anime diela väčšej popularite než klasické hrané filmy.

COSPLAY (japonsky コスプレ)

Cosplay je kratochvíľa, ktorá by sa dala označiť za fenomén modernej doby. Aby sme pochopili význam slova, je nutné poznať jeho vývoj. Ide totiž o skratku dvoch anglických slov „costume play“ (doslovný preklad je „kostýmová hra“).
Správny cosplayer musí okrem perfektného kostýmu podať aj slušný herecký výkon. Je teda nutné zvládnuť charakter danej postavy – reč tela, hlášky, chovanie atď.

Kedy to ale vlastne začalo?

Cosplay

Písal sa rok 1939, kedy sa konala prvá svetová konferencia sci-fi 1st World Science Fiction Convention v New Yorku, na ktorú prišiel veľký fanúšik Forrest J. Ackerman spoločne s Myrtle Rebecca Douglas Smith Gray Nolan, známou skôr ako Morojo, vo futuristických kostýmoch. Boli tak prvými ľuďmi, ktorí odštartovali fenomén, ktorý nemá obdobu, pretože ďalší ročník prišlo v kostýmoch omnoho viac ľudí a rok od roku počet nadšencov narastal. Vtedy sa však táto zábava označovala ako „costuming“.
Termín „cosplay“ je možné dátovať od roku 1984 a má pôvod u japonského autora mangy Nobuyuki Takashiho, ktorého nadchol Worldcon v Los Angeles rovnaký rok. Po návrate do Japonska atmosféru festivalu a účastníkov v kostýmoch živo opísal vo svojej reportáži. Následne vyzval japonských fanúšikov mangy a anime k akcii a úspech na seba nenechal dlho čakať.
V súčasnej dobe majú cosplayeri v Japonsku jednu z najväčších komunít na svete.

Obľúbené príbehy cosplayerov:
Manga a anime – Demon Slayer, Naruto, Dragon ball
Filmy – Star Wars, Pán prsteňov, DC a Marvel filmy, Harry Potter a Fantastické zvery
Seriály – Červený trpaslík, Walking dead, Game of Thrones, Arcane
Hry – League of legends, Borderlands, Bioshock, Zaklínač

Obľúbené šošovky medzi cosplayermi :


Fenomén cosplay sa nevyhol ani filmom a seriálom.

Pretože ide skutočne o pojem, ktorý hýbe svetom, objavila sa táto kratochvíľa aj vo filmoch či seriáloch.
Spomeňte si na seriál Priatelia, kde v jednej epizóde, z roku 1996, vystúpi Rachel ako princezná Leia.
Teória veľkého tresku je epizóda sama o sebe… seriál, který spopularizoval komunitu nerdov a geekov na maximum.

Mohlo by vás zaujímať:

Fenomén Naruto
Starostlivosť o farebné kontaktné šošovky
Čerešnička Vášho kostýmu

Komentáre

Máte nejaké otázky?