Starajte sa o zdravie vašich očí
Ako dôležité sú pre nás oči? Zo všetkých zmyslových orgánov
sú tým najdôležitejším – ich
prostredníctvom vnímame asi 80 %
všetkých informácií. Preto by sme mali očiam venovať
naozaj tú
najlepšiu možnú starostlivosť. Chrániť ich, hýčkať, skrátka
udržiavať ich zdravé…
Ale ako na to?
Očné vyšetrenie a správna korekcia
Krokom číslo jedna je zistiť, ako sú na tom naše oči a následne prispôsobiť ich starostlivosť nášmu zdravotnému stavu. Trápi nás očná vada, choroba alebo zápal? Potrebujeme dioptrickú korekciu? Sú pre nás lepšie okuliare alebo kontaktné šošovky? Tieto informácie nám povie očný špecialista, ktorý dokáže pomocou vyšetrení určiť ostrosť videnia a odhaliť očné vady. V prípade, že lekár diagnostikuje očnú vadu, je nutné dodržať predpísané dioptrie. Nesprávna korekcia môže spôsobiť zahmlené a neostré videnie, bolesť hlavy a závraty. Tiež sa môže stať, že okolo pozorovaných predmetov uvidíme dúhové okraje a obraz bude pokrivený či zdvojený.
Šetrné a správne používanie
Očný špecialista odporúča klientovi konkrétne šošovky s ohľadom na výsledky vyšetrenia, vhodný materiál a všetky jeho potreby a požiadavky. Nosenie šošoviek je individuálnou záležitosťou, a práve preto by sme sa mali týchto doporučení držať. Pokiaľ sa rozhodneme pre nosenie kontaktných šošoviek, musíme tiež počítať so strátou určitého voľného času a venovať sa starostlivosti o šošovky. Mesačné a štrnásťdňové kontaktné šošovky je nutné dôkladne čistiť a ukladať ich do roztokov. Najzdravšou a tiež časovo najmenej náročnou možnosťou sú jednodenné kontaktné šošovky, ktoré po dni nosenia vyhodíme. Ďalší deň začíname s novými a dokonalo čistými šošovkami. Oči tak nedráždime zle vyčistenou šošovkou.
Myslite na to, čo jete
Aj oči potrebujú k svojmu správnemu fungovaniu určité látky a vitamíny. Do jedálničku by sme teda mali zaradiť potraviny bohaté predovšetkým na vitamíny A, C a E (mrkvy, jablká, hrušky, citróny, banány), na látky luteín a zeaxantin kvôli antioxidantom (špenát, kapusta, brokolica), omega 3 mastné kyseliny (ryby, tofu, mandle, vlašské orechy) a tiež potraviny obsahujúce meď a zinok (mäso, vajce, morské plody).
Dôležitá hydratácia
Oko je prirodzene chránené a zvlhčované slzným filmom. Pri nosení šošoviek sa ale táto ochranná vrstva rýchlejšie odparuje a oko môže vysychať. My potom cítime podráždenie, oči sú začervenané a nosenie šošoviek je nepohodlné. Je preto treba, aj ako prevenciu, používať očné kvapky či spreje, ktoré hydratácii očí napomôžu. Vzhľadom k citlivosti očí je najvhodnejšie používať prípravky obsahujúce prirodzené látky pre oko. Najlepšou voľbou sú produkty obsahujúce hyaluronát sodný.
Líčenie
Pri nanášaní make-upu je nutné dohliadnuť na to, aby sa čiastočky líčidiel nedostali do oka, nepodráždili ho a neznečistili šošovku. Kontaktné šošovky je nutné nasadiť vždy pred líčením a vybrať pred odličovaním. Samozrejmosťou by tiež malo byť vybranie si čo najšetrnejšej kozmetiky a odličovacích prostriedkov. Keby predsa len nastala situácia, že naše oči budú vplyvom líčenia podráždené, mali by sme sa zaobísť niekoľko dní bez make-upu. Pokiaľ by tieto starosti neprestali, mali by sme navštíviť očného lekára či kontaktológa.
Komentáre