Čistenie šošoviek peroxidovým roztoky

Peroxidové roztoky patria medzi najúčinnejší spôsob čistenia kontaktných šošoviek. Často je ale okolo nich veľa otázok o správnosti používania alebo o ich bezpečnosti. Vybrali sme pre vás podstatné informácie, ktoré sa vám budú určite hodiť.

Ako to funguje?

Peroxidové roztoky sú tým najefektívnejším spôsobom, ako z povrchu šošoviek odstrániť všetky usadeniny. Roztoky obsahujú peroxid vodíka, ktorý vďaka chemickej reakcii účinne likviduje všetky nečistoty – ako organické, tak anorganické. Počas procesu čistenia sa peroxid rozkladá a aktívny kyslík oxidačne ničí baktérie a usadeniny na šošovke. Tieto druhy roztokov vyhovujú aj alergikom a po otvorení balenia nehrozí ich kontaminácia. Sú vhodné skôr pre starostlivých a skúsených klientov, ktorí budú dodržiavať zásady použitia.

Neutralizačná fáza

Pri roztokoch obsahujúcich peroxid je nevyhnutné, aby bol celý chemický proces ukončený tzv. Neutralizáciou. Tá je zaistená vďaka špeciálnemu púzdru, ktorý obsahuje katalyzačný disk. To by malo byť súčasťou balenia každého peroxidového roztoku. Celý proces čistenia a neutralizácie trvá približne 6 hodín. Pri rôznych roztokoch sa ale môže táto doba líšiť. Ukončenie reakcie spoznáte jednoducho. V momente, kedy je všetok peroxid zneutralizovaný, prestanú sa tvoriť malé bublinky, ktoré sú dobre viditeľné. V tejto chvíli môžete šošovky opäť použiť.

Ako používať peroxidový roztok, krok za krokom

Dôkladne si umyte ruky a osušte ich uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.

Skontrolujte, že špeciálne púzdro obsahuje neutralizačný disk.

Šošovky vyberte z očí a vložte ich do košíčkov puzdra. Každú do príslušného košíčka, pre ľavú šošovku býva označený písmenom L.

Košíčky zatvorte a spolu s viečkom prepláchnite peroxidovým roztokom nad umývadlom.

Puzdro naplňte po značku roztokom a okamžite vložte viečko s košíčkami. Riadne zaskrutkujte.

Teraz s puzdrom už ďalej nemanipulujte. Proces trvá približne 6 hodín.

Znovu si umyte ruky, aby sa nestalo, že si zvyšky peroxidu z prstov prenesiete do oka.

Proces je ukončený v momente, keď sa prestanú uvoľňovať malé bublinky,ktoré vznikajú rozkladom peroxidu.

Po dokončení neutralizácie môžete roztok vyliať a puzdro nechajte na vzduchu vyschnúť.

Šošovky je možné pred vložením do oka prepláchnuť fyziologickým roztokom (NIE peroxidovým).

Čomu sa vyhnúť?

Vzhľadom k tomu, že roztoky obsahujú väčšinou okolo 3% peroxidu, je nutné dodržiavať odporúčaný postup použitia a bezpečnostné zásady.

  • Vyvarujte sa priameho kontaktu nezneutralizovaného peroxidového roztoku s očami. Mohlo by dôjsť k nepríjemnému popáleniu rohovky.
  • Pri čistení používajte vždy len špeciálne puzdro, ktoré obsahuje katalyzačný disk. Pri použití plochého puzdra by sa roztok nezneutralizoval.
  • Šošovky z puzdra nevyberajte skôr, než bude celý proces ukončený.
  • Roztok do puzdra lejte vždy po rysku. Šošovka by sa inak nemusela vyčistiť, alebo by roztok mohol pri reakcii z puzdra vytiecť.
  • Po naliatí roztoku už ďalej s puzdrom nemanipulujte. Puzdro počas procesu nechajte vo vodorovnej polohe.
  • Puzdro vymieňajte v pravidelných intervaloch, nie dlhších ako 3 mesiace. Neutralizačný disk zabudovaný v puzdre totiž stráca svoju účinnosť.


Na čistenie a starostlivosť o šošovky je možné použiť aj roztoky viacúčelové, o ktorých si môžete prečítať viac informácií tu ...

Komentáre

Pridať komentár

Andrea

Pri používaní peroxidového roztoku už netreba používať žiadny iný roztok na opláchnutie? Ráno si jednoducho šošovky nasadím a roztok z puzdra vylejem a nechám puzdro vyschnúť? Dočítala som sa, že je možné roztoky aj kombinovať, ale nie je to nevyhnutné, či? Ďakujem

Zákaznícky servis

Dobrý deň, ďakujeme za Váš dotaz. Každý roztok má výrobcom odporúčaný postup použitia. Väčšina výrobcov odporúča šošovky pred nasadením opláchnuť. Oplachovací roztoky sú napríklad Queen's Saline a OPTOSOL plus. Záleží potom ale aj na zvyku a citlivosti očí daného nositeľa. Niektorí nechávajú len prebehnúť chemickú reakciu roztoku a potom si šošovky nasadia. Vždy si prečítajte príbalový leták roztoku a dodržiavajte odporúčané postupy. Ak budete mať ďalšie otázky. Napíšte nám. Zatiaľ Vám prajeme pekný deň.

Zdeno

keď sa mi napr. nadmerne mastia KŠ .. a po jednom procese čistenia (od naliatia peroxidu po neutralizáciu ) sa mi poriadne nevyčistia .. tak ked si dám šošovky do osobitneho puzdra a nechám ich niekolko hodin v neriedenom peroxide aby sa mi prečistili a potom do klasickeho puzdra s novým peroxidom na neutralizáciu .. tak moze mi takáto niekolkohodiná reakcia neriedeného peroxidu na KŠ (tvrdé KŠ na jeden rok) poškodiť KŠ? Ďakujem, Zdeno

Zákaznícky servis

Dobrý deň, ďakujeme Vám za dotaz. Nadmerné znečistenie šošoviek môže znamenať, že materiál nie je úplne vhodný pre Vaše oči a zloženie slzného filmu. Rozhodne Vám neodporúčame používať na čistenie kontaktných šošoviek akékoľvek iné prostriedky, než oficiálne distribuované, certifikované a určené na čistenie kontaktných šošoviek. Zbytočne budete riskovať zdravie svojich očí a navyše by šošovky boli s najväčšou pravdepodobnosťou znehodnotené. Odporúčame Vám znížiť periódu výmeny kontaktných šošoviek. Vyskúšajte jednodňové šošovky, u ktorých Vás nebude trápiť neúspešné čistenie, pretože si každý deň, nasadíte nový pár šošoviek. V prípade, že budete mať ďalšie otázky, napíšte nám. Prajeme pekný deň.

Karolína

Poprosím o informáciu, či môžem ao sept používať aj na torické KŠ, napr. na biofinity. Ďakujem za odpoveď.

info@sosovky-kontaktne.sk

Dobrý deň, roztok AO Sept je vhodný na všetky typy mäkkých kontakných šošoviek, teda aj na Biofinity. Nie je vhodný akurát na farebné kontaktné šošovky.

Balint Lovasz

Chcel by som sa spytat, ci sa da kombinovat roztoky (napr. 3-4 krat tyzdenne pouzijem aosept plus, a ostatne dni gelone, alebo podobny roztok). Dakujem

Poradňa

Áno, môžete ich striedať