Nasadenie kontaktnej šošovky na oko

Nasadenie kontaktnej šošovky

Dôkladne si umyte ruky a osušte uterákom. Papierové vreckovky a utierky uvoľňujúce jemné vlákna sú na sušenie rúk nevhodné, pretože môžu na Vašich prstoch zanechať drobné vlákna. Tieto nečistoty sa môžu prichytiť na kontaktnú šošovku, ktorú budete vplyvom dráždenia nútený z oka vybrať a pristúpiť k opätovnej aplikácii.

Aplikácia kontaktných šošoviek jednoducho v desiatich krokoch

Sadnite si pred zrkadlo. Ak s kontaktnými šošovkami ešte len začínate, je lepšie použiť väčšie.

1. Kým otvoríte nový blister (plastová vanička s roztokom, v ktorej je šošovka vo výrobe uložená), mierne s ňou zatrepte, pre prípad, že by bola šošovka priľnutá k stene.

2. Kontaktnú šošovku opatrne vyberte z puzdra, používajte len končeky prstov, aby nedošlo k jej poškodeniu. Nechty nemusíte mať nutne krátke. Pri manipulácii so šošovkami sú niekedy dlhé nechty na prospech veci, obzvlášť pri ich vyberaní. S dlhými nechtami však musíte byť pri manipulácii oveľa obozretnejší. Ak nechtom šošovku pritlačíte, veľmi ľahko dôjde k jej pretrhnutiu alebo naštrbeniu. Reklamácie v tomto prípade nie sú výrobcami uznávané.

3. Po vybratí kontaktnej šošovky z puzdra/blistra, si osušte ukazovák, aby na ňom šošovka lepšie držala.

jak nasadit šošovku

4. Z profilu sa pozrite na kontaktnú šošovku, či nie je „naruby“. Niektoré šošovky majú svoj povrch opatrený indikátorom. Napríklad produkty značky Johnson& Johnson sú označené číselným kódom 123, ktorý musí byť v správnej pozícii pri pohľade z profilu na šošovku čitateľný zľava doprava. Ak Vaše šošovky nemajú indikátor, pri pohľade z boku nesmú mať na svojich okrajoch ostré „zobáčiky“. Okraje šošovky musia smerovať nahor. Ak si nie ste istí, pozrite sa na šošovku z profilu a potom ju obráťte naruby a posúďte, kedy bol sklon jej okraja strmší – tak bola šošovka v poriadku.

5. Prezrite si šošovku z vonkajšej strany, či je v správnej polohe, či sa napríklad čiastočne neobrátila.

6. Začnite s nasadzovaním s pravým okom a tento postup zachovajte, aby ste šošovky omylom nezamenili.

7. Oprite sa lakťami o stôl, aby sA Vám netriasli ruky a dajte si zrkadlo čo najbližšie k sebe.

8. Stiahnite dolné viečko opatrne nadol pravým prostredníkom. Ukazovákom druhej ruky potiahnite horné viečko hore, to preto, aby Vám pri aplikácii neprekážalo.

nasazení kontaktní čočky

9. Pri nasadzovaní šošovky sa pozerajte priamo do zrkadla, jemne priložte šošovku na oko – pozrite sa hore a dole, pustite viečka a skúste zažmurkať. Pokiaľ sa na šošovku počas manipulácie s ňou dostala nejaká nečistota a dráždi Vás v oku, posuňte kontaktnú šošovku prstom nadol na beľmo, oko začne slziť a nečistoty sa odplavia. Môžete tiež šošovku vybrať, opláchnuť v roztoku / neplatí pre roztok peroxidový/ a celý proces zopakovať. V okamihu, keď Vás šošovka bude trápiť v oku aj naďalej, vymeňte ju za novú.

10. Tento postup urobte aj na ľavom oku. Šošovku do ľavého oka môžete nasadiť rovnakým spôsobom ako do pravého. To znamená aplikovať ju opäť pravou rukou, alebo môžete šošovku nasadiť ľavým ukazovákom a pravým si povytiahnuť horné viečko. Vyberte si postup, ktorý Vám bude viac vyhovovať.

Predtým, než si začnete nasadzovať alebo vyberať kontaktné šošovky, je vhodné použiť pleťovú vodu určenú pre oblasť okolo očí. Pleť sa tým zbaví prebytočného kožného mazu a manipulácia s očnými viečkami bude o poznanie ľahšia. Nikdy sa pred aplikáciou šošoviek nelíčte.

Správne ste nasadili kontaktnú šošovku v prípade, že Vás nikde v oku neškriabe, vidíte ostro, prakticky ani neviete, že ju v oku máte. Pri sledovaní televízie alebo monitoru počítača môžete občas prestať žmurkať, tým dôjde k vysušeniu očí. Pokúste sa toho vyvarovať, alebo použite očné kvapky – stačí jedna kvapka 1× – 2× denne. Kvapkať môžete však aj neobmedzene podľa potreby.

Vyberanie kontaktných šošoviek

Najskôr si umyte ruky a starostlivo osušte uterákom. Posaďte sa pred zrkadlo.

1. Ukazovákom ľavej ruky stiahnite spodné viečko a šošovku posuňte prstom dolu na beľmo, kde sa dá ľahšie uchopiť. Tiež priľnutie šošovky je tu omnoho slabšie ako na rohovke.

2. Opatrne stlačte šošovku palcom a ukazovákom, ale tak, aby nedošlo k jej prílišnému stlačeniu v jej ohybe. Pri správnom postupe Vám zostane medzi prstami a bez problémov ju vyberiete z oka.

Vybratú kontaktnú šošovku manuálne očistite v dlani alebo na chrbte ruky a potom vložte do roztokom naplneného puzdra, kde ju ponechajte po dobu, ktorú stanovuje výrobca roztoku na dezinfekciu.

Videoukážka aplikácie kontaktných šošoviek:

Komentáre

Pridať komentár

Monika Gužíková

Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedˇ si prvýkrát dám šošovky, za aký čas by som mala vidieť úplne ostro? Je tam nejaká doba, kým si oko zvykne na ňu? Ďakujem

Zákaznícky servis

Dobrý deň, vďaka za dotaz. Oči si na šošovky istú chvíľu zvykať určite musia, ale rozostrené videnie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude príznakom zvykania. Skôr to bude zle zvolenými parametrami šošoviek. Môže ísť o zle zvolenú dioptriu, ale v istých prípadoch môže byť videnie ovplyvnené aj nevhodne zvoleným materiálom šošoviek. Problémy určite konzultujte s odborníkom, ktorý Vám šošovky odporučil. Ak sa budete chcieť spýtať na čokoľvek ďalšie, napíšte nám. Prajeme pekný deň.

Jana

Dobry den, citala som, ze pri dlhsich letoch lietadlom sa nedoporucuje nosenie kontaktnych sosoviek, nakolko tam vznika podtlak a sosovka sa moze "pricucnut" prilis na oko. Je to pravda? Jedna sa mi o let nad 10 hodin. Dakujem

info@sosovky-kontaktne.sk

Dobrý deň, nemáme negatívne reakcie zákazníkov počas aj dlhšieho letu. Ale je to veľmi individuálne, záleží na vašom zdravotnom stave očí tzn. či chodíte na pravidelné prehliadky, nemáte žiadne problémy a čo vám odporučí kontaktológ.

Jana

dakujem