Nasadenie a vyňatie kontaktnej šošovky

Nasadenie a vyňatie kontaktnej šošovky

Manipulácia so šošovkami vyžaduje tak ako každá iná zručnosť, prax, s ktorou prichádza istota a rýchlosť. Preto buďte najmä v začiatkoch veľmi trpezlivý. Najdôležitejším faktorom, pri akejkoľvek manipulácii so šošovkami, je hygiena. Teraz sa pozrieme na to, ako šošovky správne nasadiť na oko a ako ich z očí zase vyňať.

Nasadenie šošovky na oko

popis fotky
  1. Umyte si ruky mydlom a usušte ich savým uterákom, ktorý si vyhradíte len na manipulácii s kontaktnými šošovkami.
  2. Otvoríte blister/puzdro a šošovku opatrne vyberiete bruškom prsta alebo pinzetou na kontaktné šošovky. Šošovku si odložte na chrbát ruky a mokré prsty od fyziologického roztoku si utrite do uteráka (zo suchého prsta sa šošovka lepšie uvoľní a nasadí na oko).
  3. Šošovku z chrbta ruky umiestnite na špičku suchého ukazováka a skontrolujte profil šošovky. Pokiaľ je šošovka správne, smerujú jej okraje hore. Ak je šošovka obrátená, smeruje jej okraj von a tvarom pripomína misku alebo tanier.
  4. Teraz môžete šošovku nasadiť. Prstami ľavej ruky roztvorte oko a šošovku z ukazováka pravej ruky umiestnite na oko.
  5. Zavrite oko a potom pomaly zažmurkajte. Šošovka by sa mala stabilizovať v správnej polohe.

Pokiaľ je šošovka správne nasadená, necítite žiadne nepohodlie a prakticky neviete, že máte „cudzie teleso“ v oku.

Vyňatie šošovky z oka

  1. Umyte si ruky mydlom a usušte ich savým uterákom určeným len pre hygienu spojenú s manipuláciou kontaktných šošoviek.
  2. Ukazovákom ľavej ruky stiahnite spodné viečko a šošovku posuňte ukazovákom pravej ruky dole z rohovky, kde bude ľahšie uchopiť šošovku medzi ukazovák a prostredník pravej ruky. Môže sa stať, že sa šošovka počas dňa k rohovke viac priľne. V takom prípade zvlhčite šošovku vhodnými očnými kvapkami a počkajte aspoň 20 min. Slzný film sa stabilizuje a oko aj šošovka sa zvlhčí. Lubrikovanú šošovku bude potom ľahšie z oka vyňať.
  3. Vyňatú šošovku je potom nutné vyčistiť alebo v prípade jednodennej šošovky vyhodiť. Ak ide o viacdennú šošovku a používate univerzálny roztok je nutné šošovku manuálne vyčistiť. Pokiaľ používate peroxidový roztok je nutné dodržať postup stanovený výrobcom peroxidového roztoku.

Videoukážka aplikácie kontaktných šošoviek:

Komentáre (10)

Máte nejaké otázky?
Patrik

Prosím Vás objednal som si nedioptrické farebné šošovky na cosplay. Môžem si ich nasadiť na oko priamo z balenia a tekutiny v ktorej mi došli? Nepotrebujem na danú šošovku pred aplikáciu dávať žiaden roztok? Môže mi tekutina v ktorej mi šošovka bola zaslaná poškodiť oko? Za odpovede vopred ďakujem.

Zákaznícky servis

Dobrý deň, Patrik, ďakujeme za Vašu otázku. Áno, šošovky sú pripravené na okamžité použitie. Tekutina, v ktorej sú šošovky v blistri uložené, je na báze fyziologického roztoku. Pokiaľ sú Vaše crazy šošovky jednodňové, šošovky po použítí vyhodíte. V prípade, že mate mesačné alebo ročné šošovky, tak šošovky po vybratí z oka mechanický očistíte a uložíte do puzdra s čerstvým roztokom. Uloženým šošovkám je nutné meniť roztok aspoň 1x za 7 dní. V prípade ďalších otázok, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.

Jakub

ak som zadal zly email co mam robit?

Zákaznícky servis

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Kontaktujte prosím naše zákaznícke oddelenie na telefónnom čísle + 421 220 570 792 alebo e-mailom na info@sosovky-kontaktne.sk, kde s Vami Vašu otázku radi spoločne vyriešime. Prajeme Vám pekný deň.

Veronika

Dobrý deň, ako prosím umiestniť do oka tórické šošovky? Kam má smerovať znázornená os? Ďakujem.

Zákaznícky servis

Dobrý deň, Veronika, ďakujeme Vám za otázku. Značka, ktorá je na kontaktných šošovkách, je vždy orientovaná na pozíciu "6 hodín". Tak si ich ľahko každý vyrovná do správnej pozície. Pokiaľ je drobná odchýlka, šošovka sa do 15 minút usadí na oku tak, aby korekcia zraku bola perfektná. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.

Lucia Takácsová

Dobry den obiednsla som.si prvikrat sosovki a neviem si ich nasadit zdajubsa mi ako velke

Zákaznícky servis - Pavla

Dobrý deň Lucia, ďakujeme Vám za otázku. Škoda, že ste neuviedli, o akú konkrétnu šošovku ide. Kontaktné šošovky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Šošovka by mala presahovať limbus (dúhovku) minimálne o 0,50 mm, ale optimálnu presah je 1,00 – 1,50 mm. Správne by Vám mal prvé kontaktné šošovky odborne aplikovať Váš očný špecialista. Pri tejto aplikácii Vám ukáže všetko, čo nosenie šošoviek obnáša a súčasne Vám ukáže a následne pomôže s nasadením aj vybratím šošovky. Pokiaľ chcete aplikáciu šošoviek vyskúšať sama, buďte trpezlivá. Ukazovák, na ktorý si usadíte šošovku pred aplikáciou poriadne osušte. Akonáhle bude šošovka pripravená k aplikácii, tak prostredníkom tej istej ruky si stiahnite spodné viečko a ukazovákom druhej ruky to samé urobte smerom hore. Viečka sa tak roztiahnu a oko je tak pripravené na usadenie kontaktnej šošovky. Pokiaľ by ste chceli, môžete sa pozrieť na inštruktážne video, kde od druhej minúty a 35 sekundy začína pasáž venovaná aplikácii kontaktnej šošovky. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, napíšte nám. Zatiaľ Vám prajeme krásny deň.

Ľudmila Haščáková

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či môžem spať 2-3hodiny s kontaktnými šošovkami alebo ich musím vybrať. Ďakujem

Zákaznícky servis - Pavla
Dobrý deň Ľudmila, ďakujeme Vám za otázku. V tomto prípade veľmi záleží na type kontaktných šošoviek. Existujú šošovky vhodné pre kontinuálne (nepretržité) alebo predĺžené nosenie, ktoré umožňujú prespávanie. Ide o silikón-hydrogélové kontaktné šošovky s vysokou priepustnosťou kyslíka (nad 150 Dk/t) napr. kontaktné šošovky Biofinity alebo Air Optix Night and Day Aqua. Pokiaľ Vám ide o zdriemnutie počas dňa, potom rozhodne neuvažujte o hydrogélových kontaktných šošovkách, ktoré majú priepustnosť kyslíka pomerne nízku. Hydrogélové kontaktné šošovky by ste z očí vyňať mali aj pred zdriemnutím. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, napíšte nám, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.
Adam Krajňák

Dobrý deň kúpil som si u vás farebné kontaktné šošovky. Keď som ich vyberal tak som zrejme zamenil ľavú a pravú sú nejaké dôsledky ak nasadím napríklad ľavú šošovku na pravé oko?

Zákaznícky servis - Pavla

Dobrý deň, Adam, ďakujeme za otázku. Ak máte farebné šošovky bez dioptrií, potom je jedno, ktorú šošovku dáte na pravé alebo ľavé oko. Ak však máte na každom oku inú dioptriu, potom by to problém bol, pretože by ste nevideli dobre. Pekný deň.

Samuel Taňkoš

Dobry den, chcel by som sa opytat ci sa da nejako zistit, ktora sosovka je prava a ktora lava, ked som ich do puzdra zalozil opacne a neviem, ktora je ktora? Dakujem

Zákaznícky servis - Pavla

Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Kontaktné šošovky bohužiaľ vyzerajú rovnako a nie je možné rozlíšiť, ktorá šošovka je na pravé a ktorá na ľavé oko. Ak máte na pravom a ľavom oku rozdielne dioptrie, spoznáte rozdiel po nasadení šošoviek. Ak máte na oboch očiach dioptrie rovnaké, nemala by zámena šošoviek predstavovať problém. V prípade, že by sme Vám mohli ešte nejako pomôcť, napíšte nám. Zatiaľ Vám prajeme pekný deň.

Judita

Dobry den. Prosim Vas o radu. Chcela som si vybrat jednodnovu sosovku z oka. Dlho som sa snazila ale neuspesne. Az potom som si vsimla ze sosovku asi nemam. Mohla mi vypadnut z oka bez povsimnutia alebo sa mi v oku stratit a dostat na miesto kde ju nevidim? Nie som si teraz ista ci sosovku mam tak som skusila aplikovat novu a ta sa mi pekne prisala na oko. Ak by tam uz bola stara sosovka tak nova by sa neprisala? Dakujem za odpoved

Zákaznícky servis

Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Našťastie nie je fyzicky možné, aby sa Vám kontaktná šošovka dostala niekam za oko alebo na iné miesto. Oko pokrýva tenká membrána, ktorá sa pripája k vnútornej strane viečok. Šošovka by sa mohla maximálne schovať pod viečko, ale pôsobilo by Vám to veľmi nepríjemné nepohodlie. S najväčšou pravdepodobnosťou Vám šošovka vypadla. Pre pokoj duše sa môžete objednať k svojmu očnému lekárovi, ktorý Vám oko prehliadne. Ak by sme pre Vás mohli urobiť čokoľvek ďalšie, napíšte nám. Prajeme Vám pekný deň.

Monika Gužíková

Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedˇ si prvýkrát dám šošovky, za aký čas by som mala vidieť úplne ostro? Je tam nejaká doba, kým si oko zvykne na ňu? Ďakujem

Zákaznícky servis

Dobrý deň, vďaka za dotaz. Oči si na šošovky istú chvíľu zvykať určite musia, ale rozostrené videnie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude príznakom zvykania. Skôr to bude zle zvolenými parametrami šošoviek. Môže ísť o zle zvolenú dioptriu, ale v istých prípadoch môže byť videnie ovplyvnené aj nevhodne zvoleným materiálom šošoviek. Problémy určite konzultujte s odborníkom, ktorý Vám šošovky odporučil. Ak sa budete chcieť spýtať na čokoľvek ďalšie, napíšte nám. Prajeme pekný deň.

Jana

Dobry den, citala som, ze pri dlhsich letoch lietadlom sa nedoporucuje nosenie kontaktnych sosoviek, nakolko tam vznika podtlak a sosovka sa moze "pricucnut" prilis na oko. Je to pravda? Jedna sa mi o let nad 10 hodin. Dakujem

info@sosovky-kontaktne.sk

Dobrý deň, nemáme negatívne reakcie zákazníkov počas aj dlhšieho letu. Ale je to veľmi individuálne, záleží na vašom zdravotnom stave očí tzn. či chodíte na pravidelné prehliadky, nemáte žiadne problémy a čo vám odporučí kontaktológ.