Hyaluronát sodný - kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v tkanivách živých organizmov. Vo fyziologickom prostredí sa však neobjavuje vo svojej kyslej forme, ale ako sodná, či draselná soľ zvaná hyaluronan, alebo hyaluronát.

Predstavuje teda látku ľudskému organizmu úplne vlastnú, teda jej používanie nespôsobuje žiadne negatívne reakcie a vedľajšie účinky. V ľudskom tele tvorí hyaluronát jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty, nájdeme ju teda v niektorých telesných tekutinách, chrupavkách, sklovci, koži a pupočníku.

Hyaluronát a jeho vlastnosti

Hyaluronát sodný patrí do skupiny polysacharidov a jeho molekuly sú šrubovito usporiadané. Má schopnosť vytvárať vysoko viskózne roztoky, ktoré predstavujú dokonalé lubrikačné činidlo. Jeho koncentrácia v synoviálnej (kĺbovej) tekutine umožňuje hladké kĺzanie kĺbových hlavíc. Zároveň na seba dokáže viazať veľké množstvo vody, čím poskytuje telesných tkanivám vlhké prostredie, ktoré je nevyhnutné k regenerácii buniek. Zaisťuje teda ľahšie a bezjazvové hojenie poškodených tkanív.

História

Kyselina hyaluronová bola prvýkrát extrahovaná z očnej šošovky hovädzieho dobytka v roku 1934. Jej názov bol odvodený z dvoch slov značiacich jednak jej pôvod – hyaloid (zo šošovky), a tiež obsah kyseliny urónovej – uronic. Pretože sa však táto látka, ako už bolo povedaná, nachádza v organizmoch prevažne v soľnej forme, vžil sa pre ňu názov .

V 60.-tych rokoch 20. storočia bol hyaluronan prvýkrát vyskúšaný v lekárskej praxi k liečbe popálením, čo odštartovalo jeho nasledujúce masové využívanie. V súčasnej dobe je bežne používaný v očnej a kĺbovej chirurgii, ako zložka rady liečiv, či ako prostriedok k liečbe rakoviny a k hojeniu najrôznejších zranení.

Dnešné využitie hyaluronátu sodného

1) Kontaktológia

V oblasti starostlivosti o kontaktné šošovky je hyaluronát sodný využívaný ako lubrikačná látka očných kvapiek a roztokov. Vďaka svojím vlastnostiam je skvelým prostriedkom dodávajúcim kontaktným šošovkám potrebné zvlhčenie, bez toho aby akokoľvek dráždil alebo poškodzoval oko. Používanie roztoku alebo očných kvapiek s obsahom látky sa šošovky stávajú hladšími a poddanejšími. Ich nosenie je potom pohodlné. Hyaluronát sodný dodáva očiam potrebné zvlhčenie a tým eliminuje nepríjemné pocity suchosti a pálenia, zároveň tiež zaisťuje podmienky potrebné k regenerácii očných buniek.

2) Chirurgia a kozmetický priemysel

Kyselina hyaluronová je využívaná ako podporný prostriedok pri priebehu očných operácií. Chráni citlivé očné tkanivá, predovšetkým endotel rohovky, pred nechceným poškodením počas chirurgického výkonu. Využíva sa aj ako náhrada sklovca pri operácii sivého zákalu alebo implantácii šošovky.

Ďalej poskytuje kyselina hyaluronová vhodný prostriedok určený k liečbe kĺbových poradení a uplatňujúci sa v kĺbovej alebo plastickej chirurgii (výplň vrások, jaziev, zväčšenie prsníkov,…).

Nedá sa zabudnúť ani na jej prínos v oblasti kozmetiky – hlavne starostlivosti o pleť. Najčastejšie je táto kyselina pridávaná ako aktívna látka do krému proti vráskam.

Hyaluronát sodný nájdete v našej ponuke u prípravkov: roztok Gelone a LAIM-CARE, očné kvapky LAIM-CARE gel drops a kontaktné šošovky TopVue.

Komentáre

Pridať komentár