Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka

Je to stav, kedy oko trpí poruchou slzného filmu . Povrch oka je tak nedostatočne vlhký, a to spôsobuje veľmi nepríjemné pocity ako je pálenie, rezanie, tlak či pocit cudzieho telesa v oku atď. Okrem nepríjemných pocitov so syndróm suchého oka prejavuje začervenaním očí z prekrvenia spojiviek, sekréciou očí alebo prekvapivo aj zvýšenou slzivosťou, ktorá však neprináša úľavu.

Slzný film

Slzný film je súvislá vrstva, ktorá chráni oko pred vysychaním a súčasne chráni oko pred choroboplodnými zárodkami. Slzný film sa skladá z troch vrstiev:
1. vrstva pokrýva predný očný epitel. Ide o mukóznu (slizovitú) vrstvu, ktorá je tvorená glykoproteínmi. Táto vrstva vzniká sekréciou buniek spojivky a umožňuje hladké rozprestrenie vodnej zložky (z druhej vrstvy) po celom povrchu oka.
2. vrstva pokrýva mukóznu vrstvu a tvorí 90 % slzného filmu. Táto vrstva zaisťuje zvlhčujúcu funkciu oka. Vzniká sekréciou slznej a prídatnej slznej žľazy. Obsahuje látky, ktoré vyživujú povrchovú vrstvu rohovky a súčasne obsahuje látky, ktoré zamedzujú rastu baktérií a rovnako spôsobujú ich rozklad.
3. vrstva je najtenšia. Ide o vonkajšiu lipidovú vrstvu, ktorá eliminuje odparovanie slzného filmu.

Funkcia slzného filmu

  • Jemné zloženie s hladkou textúrou slzného filmu vytvára dokonalé optické podmienky pre vznik ostrého obrazu na sietnici.
  • Ochrana oka pred mikroorganizmami, vonkajšími vplyvmi a odvodom depozít či cudzích telies z povrchu oka.
  • Udržuje oko vlhké a tým umožňuje hladký pohyb viečok (kĺzavost) po jeho povrchu.
  • Vyživuje rohovkový epitel živinami a okysličuje ho.

Pokiaľ vás postihne syndróm suchého oka, je zásadné určiť miesto vzniku poruchy. Cielená liečba je rýchlejšia a predovšetkým efektívnejšia . Miest, kde môže syndróm suchého oka vzniknúť je viac.

Najčastejšie prejavy však sú:

  1. Porucha mucínovej vrstvy je už o niečo horší stav. Viskózna vrstva slzného filmu, ktorá pokrýva rohovkový epitel, môže byť narušená nedostatkom vitamínu A, alebo pri chemickom či fyzikálnom poškodení buniek, ktoré stoja za tvorbou tejto slizovej vrstvy. Nestabilita slzného filmu a nedostatok vitamínu A sa potom prejavuje Bitotovými škvrnami (perleťovej škvrny trojuholníkového tvaru z keratinizovaného epitelu na spojivkách).
  2. Porucha vodnej zložky slzného filmu, je najčastejšou príčinou. Prejavuje sa zníženou sekréciou slzných žliaz, ktorá môže byť spôsobená vekom, užívaním liekov (antihistaminiká, diuretiká, antidepresíva…) alebo ochorením slzných žliaz.
  3. Porucha tukovej vrstvy je prejavom nefunkčnosti meibomských žliazok a objavuje sa pri zápaloch očných viečok (Blefaritída).
  4. Anomália očných viečok, ktoré spôsobujú, že viečka nepracujú správne (napr. spodné viečko vôbec neprilieha k oku).

Faktory, ktoré syndróm suchého oka zhoršujú

Pokiaľ by sme chceli všetky faktory zaškatuľkovať, môžeme povedať, že ide o negatívny vplyv vonkajšieho prostredia, ale aby ste si urobili jasnú predstavu, uvedieme presné príklady:

  • Znečistené ovzdušie (prach, dym, peľ, smog)
  • Prúdiaci vzduch (klimatizácia, vietor, prievan, suchý vzduch z kúrenia)
  • Výpary (chemikálie, čistiace prípravky, chlorovaná voda z bazéna)
  • Mechanické namáhanie (nosenie kontaktných šošoviek)
  • Operácia očí (prerušenie nervových zakončení, ktoré signalizujú suchosť očí)
  • Nevhodné svetlo (žiarovky, počítačové monitory, televízia)
  • Digitálna únava zraku (pri dlhodobo sústredenej práci alebo hraní na počítači dochádza k zníženiu frekvencie žmurkania – oko tak nie je dostatočne zvlhčované)

Ako je možné syndróm suchého oka liečiť?

Liečba sa vždy odvíja od závažnosti stavu. Syndróm suchého oka môže mať miernu, strednú alebo až ťažkú formu a ako sme už uviedli vyššie, je zásadné lokalizovať miesto vzniku poruchy .
Pri prvých náznakoch diskomfortu môžete siahnuť po bežne dostupných očných kvapkách, pokiaľ však nepríjemné stavy neodznievajú, obráťte sa na pomoc odborníka . Cielenou liečbou môže mať vaše trápenie rapídne kratšie trvanie. A to chcete!

Ľahšie formy suchého oka sa liečia bežne dostupnými očnými kvapkami, ktoré sú často označované ako „umelé slzy“.

Stredné formy suchého oka sa liečia okrem očných kvapiek aj cez noc, a to použitím očných gélov alebo mastí, ktoré regenerujú slzný film počas spánku.

Ťažké formy suchého oka sa liečia gélovými očnými kvapkami, očnými masťami, lubrikačnými gélmi, terapeutickými kontaktnými šošovkami, chirurgickými korektúrami atď. Nie je výnimkou, že je nutné stav oka liečiť prípravkami na lekársky predpis.

Komentáre

Máte nejaké otázky?