Puzdro na kontaktné šošovky

Puzdro na kontaktné šošovky

Druhy puzdier

Puzdra na kontaktné šošovky sú určené primárne pre viacdenné kontaktné šošovky a líšia sa podľa roztoku , s ktorým sa o kontaktné šošovky staráte.

Nízke puzdro

  • určené výhradne pre prácu s univerzálnymi roztokami


Stojace puzdro – pre peroxidové roztoky

  • určené výhradne pre prácu s peroxidovými roztokmi, pretože je vybavené neutralizačným diskom alebo je súčasťou balenia ešte neutralizačnej tablety, ktoré sú pre neutralizáciu peroxidového roztoku nevyhnutné
  • toto puzdro je vždy súčasťou konkrétnej fľaše peroxidového roztoku


Puzdro pre starostlivosť o tvrdé kontaktné šošovky

  • stojace puzdra na tvrdé šošovky sú určené len pre tvrdé kontaktné šošovky

Stojace puzdro - rotačné

  • určené výhradne pre prácu s univerzálnymi roztokmi


Ako nositeľ viac denných kontaktných šošoviek sa bez puzdra na kontaktné šošovky nezaobídete. Aj puzdra majú svoju životnosť a zásady správneho zaobchádzania. Teraz sa pozrieme na problematiku trošku podrobnejšie.

Ako často meniť puzdro a prečo?

Príbalové letáky výrobcov roztokov odporúčajú výmenu puzdra „s každou ďalšou fľaštičkou“, ktorá musí byť spotrebovaná maximálne do 3 mesiacov od prvého otvorenia. Toto pravidlo je veľmi ľahké dodržiavať, pretože súčasťou každého roztoku je aj nové puzdro .
Výmena puzdra na kontaktné šošovky je však užívateľmi často podceňovaná. Puzdro sa môže stať nebezpečným ložiskom baktérií. Rozhodne preto nepodceňujte precízne mytie a sušenie rúk pred každou manipuláciou s puzdrom a šošovkami.

Ako sa správne o puzdro starať?

Puzdro vždy udržujte v čistote. Po každom použití ho prepláchnite čerstvou dávkou roztoku. Potom nechajte puzdro voľne uschnúť na vzduchu. Suché prostredie je veľkým nepriateľom baktérií a plesní.
Pokiaľ máte potrebu mať roztok a puzdro stále pri sebe pre prípad náhleho nepohodlia, odporúčame zakúpiť si malú cestovnú verziu roztoku . Cestovné roztoky sú malé a súčasťou balenia je aj puzdro. Hygiena domáceho puzdra tak nebude zaťažená premiestňovaním v taške či batohu.

Nikdy puzdro nevymývajte vodou z vodovodu. Voda z vodovodného kohútika alebo zo studne môže obsahovať baktérie. Najnebezpečnejšia je akantaméba, ktorá môže vyvolať veľmi závažný zápal rohovky. Liečba je potom veľmi zdĺhavá a neumožňuje nosenie šošoviek.

Zvýšenie hygieny

Hygienu puzdra môžete zvýšiť aj používaním pomôcok pre ľahšiu manipuláciu so šošovkami. Pinzetou alebo klieštikmi z mäkkého materiálu je vynímanie šošoviek z puzdra omnoho ľahšie a riziko mechanického poškodenia medzi nechtom a vaničkou je mnohonásobne nižšia. Poškodenie šošoviek nechtami pri manipulácii je najčastejším spôsobom znehodnocovania kontaktných šošoviek. Doplnkové nástroje pre manipuláciu pred každým použitím opláchnite roztokom.


Kazetky

Ak máte radi všetko potrebné po ruke, odporúčame vám nákup praktickej kazety so zrkadlom, v ktorej budete mať puzdro, pinzetu a zrkadlo.


Mohlo by vás zaujímať:
Starostlivosť o šošovky s univerzálnymi roztokmi
Starostlivosť o šošovky s peroxidovými roztokmi

Komentáre

Máte nejaké otázky?