Kontaktné šošovky, očné kvapky a lubrikácia

Kontaktné šošovky, očné kvapky a lubrikácia

Nosením kontaktných šošoviek sú oči mechanicky namáhané. Šošovka vždy bude cudzím telesom v oku a kvôli bezprostrednému kontaktu s okom môže destabilizovať slzný film. Pri akomkoľvek pocite nepohodlia pomôžu vhodné očné kvapky . Aby ste si urobili predstavu o tom, čo môže nepríjemné pocity spôsobiť, je treba pochopiť funkciu slzného filmu.

Slzný film

Slzný film je súvislá vrstva, ktorá chráni oko pred vysychaním a súčasne chráni oko pred choroboplodnými zárodkami. Destabilizácia slzného filmu tak môže spôsobiť celý rad nepríjemností. Slzný film sa skladá z troch vrstiev:

  1. pokrýva predný očný epitel. Ide o mukóznu (slizovitú) vrstvu, ktorá je tvorená glykoproteínmi. Táto vrstva vzniká sekréciou buniek spojivky a umožňuje hladké rozprestrenie vodnej zložky (z druhej vrstvy) po celom povrchu oka.
  2. pokrýva mukóznu vrstvu a tvorí 90 % slzného filmu. Táto vrstva zaisťuje zvlhčujúcu funkciu oka. Vzniká sekrécia slznej žľazy. Obsahuje látky, ktoré vyživujú povrchovú vrstvu rohovky a súčasne obsahuje látky, ktoré zamedzujú rastu baktérií a taktiež spôsobujú ich rozklad.
  3. je najtenšia. Ide o vonkajšiu lipidovú vrstvu, ktorá eliminuje odparovanie slzného filmu.

Funkcia slzného filmu

  • Jemné zloženie s hladkou textúrou slzného filmu vytvára dokonalé optické podmienky pre vznik ostrého obrazu na sietnici.
  • Ochrana oka pred mikroorganizmami, vonkajšími vplyvmi a odvodu depozít či cudzích telies z povrchu oka.
  • Udržuje oko vlhké a tým umožňuje hladký pohyb viečok (kĺzavosť) po jeho povrchu.
  • Vyživuje rohovkový epitel živinami a okysličuje ho.

Akonáhle je narušený slzný film, pocítite to. Zhruba 50 % nositeľov kontaktných šošoviek trápi suchosť očí. Tieto nepríjemné pocity sú spôsobené nedostatočnou produkciou sĺz alebo poruchou slzného filmu. Keď slzné žľazy nepracujú správne, zloženie slzného filmu nie je optimálne a jednotlivé zložky slzného filmu potom nie sú schopné plniť svoje funkcie. Také prípady sú označované ako syndróm suchého oka . Pocit suchých očí sa často prejavuje pri práci na PC, pri čítaní alebo pri šoférovaní auta pretože ide o činnosti, kedy sú oči sústredené na čo možno najdokonalejšie zaostrenie a dochádza tak ku zníženiu frekvencie žmurkania. Práve žmurkanie zaisťuje rozprestrenie slzného filmu po celom povrchu oka. Keď sa oči vysušujú, je čas na ich zvlhčenie. Z tohto dôvodu má takmer každý nositeľ kontaktných šošoviek vždy po ruke očné kvapky. Tieto malé fľaštičky vedia zázraky!

Čo teda kvapky vedia?

Pretože sa zloženie jednotlivých očných kvapiek líši , je dobré vedieť, na čo kvapky chcete použiť. Potom bude mať ich účinok ten správny efekt.

Bežné použitie

Ak vás trápi občasná suchosť očí pri práci na počítači alebo mierne nepohodlie pri nosení kontaktných šošoviek, vystačíte si s bežnými zvlhčujúcimi kvapkami, ktoré oči osviežia, lubrikujú a poskytnú im potrebnú úľavu.

Stredné až ťažké formy suchého oka

V prípade, že sa dostala suchosť očí do chronickej fázy, je potrebné siahnuť už po očných kvapkách s vyšším obsahom hyaluronátu sodného alebo glycerínu, ktoré dokážu narušený slzný film lepšie stabilizovať. Výborným pomocníkom môže byť aj očná masť, ktorá sa používa cez noc. Oči sú tak ráno perfektne regenerované.

Prejavy alergie

V prípade, že vás trápia prejavy alergie, uľavia vám očné kvapky s obsahom ectoínu či svetlíka lekárskeho.

Očné kvapky vedia skutočne veľa. Cieľ je však u všetkých kvapiek rovnaký. Poskytnú užívateľovi úľavu od nepríjemných pocitov suchosti, svrbenia, pálenia, pocitu cudzieho telesa oka atď.
Pre komfort súvisiaci s nosením kontaktných šošoviek je zásadná lubrikácia!

Lubrikácia = pohodlie

Lubrikácia, ako taká znamená, že je niečo ošetrené pre bezproblémové a pohodlné trenie. V našom prípade ide o kontakt očného viečka s kontaktnou šošovkou . Pokiaľ je povrch šošovky dostatočne lubrikovaný je nosenie kontaktných šošoviek veľmi príjemné, pretože očné viečko môže cez oko so šošovkou hladko kĺzať. Tento efekt spôsobujú lubrikačné látky . Najčastejšie používanou lubrikačnou látkou v oblasti starostlivosti o oči je hyaluronát sodný . Viac o tejto mimoriadnej látke si môžete prečítať #.

Ako správne aplikovať očné kvapky alebo sprej?

Nižšie si popíšeme všeobecný postup, ale vždy sa primárne riaďte pokynmi výrobcu .
Niektoré druhy očných kvapiek a sprejov nie je možné aplikovať na nasadené kontaktné šošovky!

Očné kvapky sa aplikujú na otvorené oči alebo do spojivkového vaku. Najprv zakloňte hlavu a pozrite sa hore. Jemne si prstom druhej ruky stiahnite očné viečko a do vytvoreného otvoru (spojivkového vaku) aplikujete očné kvapky. Potom spodné viečko uvolnite a zažmurkajte, aby sa očné kvapky rovnomerne rozprestreli po celom povrchu oka.

Očný sprej sa väčšinou aplikuje na zatvorené očné viečka. Stačí teda zavrieť oči a aplikovať sprej zo vzdialenosti zhruba 10–20 cm.

Očná masť sa aplikuje do spojivkového vaku. Pred zrkadlom si jemne prstom druhej ruky stiahnite očné viečko a do vytvoreného otvoru (spojivkového vaku) aplikujte očnú masť. Potom spodné viečko uvoľnite a zatvorte na chvíľu oko. Masť sa rovnomerne rozprestrie po celom povrchu oka a na krátku chvíľu spôsobí veľmi rozmazaný pohľad.

Pokiaľ po aplikácii bežne dostupných prípravkov prichádza úľava len na krátku dobu, vyhľadajte očného lekára. Vážne poruchy slzného filmu vyžadujú starostlivosť odborníka .

Teraz, keď viete viac o slznom filme a jeho funkcii, lepšie sa zorientujete aj v sortimente očných kvapiek, sprejov a očných mastí.



Chcem si pozrieť celý sortiment očných kvapiek, sprejov a mastí.

Komentáre

Máte nejaké otázky?