Kontaktné šošovky a leto

Letné obdobie s kontaktnými šošovkami

letné obdobie s kontaktnými šošovkami Čím viac sa blíži čas letných dovoleniek, kedy pred horúcim slnkom utekáme do vody, či už slanej alebo sladkej, alebo sa v chladnejších dňoch venujeme športovým aktivitám, ktoré sme celý rok zanedbávali, tým viac sa zároveň zamýšľame nad tým, ako tieto dni stráviť čo najpohodlnejšie. Pre tých z nás, ktorí si po zvyšok roka zvykli používať kontaktné šošovky, sa náhle vynára množstvo nečakaných problémov. Je možné používať šošovky pri kúpaní? Neublíži im morská či nečistá voda? Nehrozí nebezpečenstvo zápalu oka?

V tomto článku sa pokúsime zodpovedať tieto i mnohé ďalšie otázky a nájsť tak čo najjednoduchšie riešenie pre strávenie príjemného a bezpečného leta s kontaktnými šošovkami.

Sú kontaktné šošovky vhodné do vody?

Kontaktné šošovky je možné nosiť pri kúpaní v slanej i sladkej vode. Je však potrebné dbať určitej opatrnosti a dodržiavať zvýšenú hygienu. Šošovka totiž môže byť nielen fyzicky poškodená alebo vyplavená, ale môže sa tiež stať nositeľom škodlivých mikróbov naplavených z vody. Aby sme minimalizovali finančnú stratu poškodením materiálu šošovky slanou alebo chlórovanou vodou a vniknutie bakteriálnych i mechanických nečistôt do oka, je potrebné zvoliť šošovky s čo najkratšou dobou výmeny, najlepšie jednodňové. Takéto šošovky sa po jednom dni nosenia vyhodia a vymenia za nové. V prípade, že nositeľ nemá s jednodňovými šošovkami skúsenosť, odporúča sa tieto šošovky pred odchodom na dovolenku najprv vyskúšať, aby sme sa uistili o ich dobrej znášanlivosti.

Pohodlie a hygiena

Veľmi dôležitá je starostlivosť o šošovky. V prvom rade je potrebné šošovky vždy dôkladne zbaviť mechanických nečistôt a ošetriť roztokom. Peroxidové roztoky sú doporučované obzvlášť do exotických krajín (napríklad AO SEPT PLUS Hydraglyde), pretože ich efektivita v likvidácii baktérií mnohonásobne prevyšuje všetky viacúčelové roztoky na trhu. Pred použitím peroxidového roztoku si prečítajte príbalový leták. Spôsob, akým sa peroxidové roztoky používajú na dezinfekciu a uchovávanie kontaktných šošoviek, sa diametrálne odlišuje od použitia tzv All in one roztokov, ktoré sú oveľa rozšírenejšie. Nezneutralizovaný peroxidový roztok nesmie prísť do kontaktu s okom! Samozrejme nesmieme zabudnúť si pred každou manipuláciou dôkladne umyť a osušiť ruky.

Väčší komfort pri nosení kontaktných šošoviek zaistia lubrikačné očné kvapky, tzv umelé slzy, ktoré zabraňujú podráždeniu očí. Zvlášť v lete však nesmieme zabudnúť, že kvapky ani čistiace roztoky nesmieme vystavovať teplotám vyšším ako 25°C.

Prečo dať prednosť kontaktným šošovkám pred okuliarmi?

Najväčšou výhodou kontaktných šošoviek je pochopiteľne sloboda pohybu, ktorú poskytujú. So šošovkami sa nemusíme báť, že sa nám rozbijú pri páde z bicykla alebo zahmlia pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Keď začne pršať, nemusíme z nich neustále utierať kvapôčky vody. Odpadá tiež riešenie problému so skombinovaním dioptrických a slnečných okuliarov. Šošovky ľahko vezmeme pod akékoľvek slnečné okuliare, ktoré môžeme striedať, ako sa nám zapáči.

Čo sa týka optických vlastností, ponúkajú kontaktné šošovky okrem iného výhodu lepšieho zvládania svetelných prechodov, čo využijú najmä vodiči a cyklisti pri výjazde zo zatieneného lesa na prudké slnko.

Šošovky tiež nijako periférne neobmedzujú zorné pole ani u nich nedochádza ku skresleniu obrazu, ktorý je u okuliarov vždy zákonite zväčšený alebo zmenšený.

Vhodné jednodenné šošovky pre letné aktivity:


Zobraziť jednodenné kontaktné šošovky

Vyrážame na dovolenku

Už teda vieme, že s kontaktnými šošovkami sa bez obáv môžeme venovať širokej škále aktivít. Kým však definitívne zaklapneme kufor a vyrazíme za rozpáleným pieskom morských pláží či pohodovou atmosférou slovenských rybníkov a kúpalísk, poďme si zopakovať niekoľko základných pravidiel používania kontaktných šošoviek na dovolenke.
  1. Kontaktné šošovky je predovšetkým potrebné meniť (či dezinfikovať) po každom pobyte vo vode.
  2. Ak máme možnosť, odporúča sa použitie jednodenných šošoviek, ktoré po použití vyhodíme.
  3. Vždy je potrebné dodržiavať odporúčané hygienické postupy a v každom prípade mať pri manipulácii so šošovkami čisté ruky.
  4. Pre zabránenie podráždenia očí je dobré používať umelé slzy a dať pozor, aby tieto výrobky, rovnako ako roztoky, neboli vystavené vysokým teplotám.
  5. Vždy je vhodné si pribaliť dostatok náhradných kontaktných šošoviek, a pre prípad, že by nastal problém s ich nosením, radšej aj okuliare.

Komentáre