Kontaktné šošovky a kúpanie

Kontaktné šošovky a kúpanie

Šošovky sa nemajú dostať do styku s vodou – túto informáciu vám určite kládol pri odbornej aplikácii kontaktológ na srdce. V záplave nových informácií vás nenapadlo viac sa vypytovať. Neskôr vás však možno napadlo, čo sa stane so šošovkami, pokiaľ ku kontaktu s vodou nakoniec dôjde. Prečítajte si náš článok, kde určite nájdete odpovede na všetky vaše otázky.


Aby ste sa v tejto problematike lepšie zorientovali, popíšeme si jednotlivé miesta či situácie, pri ktorých sa šošovky môžu dostať do styku s vodou.
Všeobecne možno povedať, že voda, či už z verejného vodovodu alebo zo studne, nie je z hľadiska čistoty taká, ako roztoky určené na starostlivosť o kontaktné šošovky. Voda môže obsahovať chlór, mikroorganizmy a vzácne sa môžeme stretnúť s Akantamébou, ktorá môže pri podcenení situácie spôsobiť až slepotu. Preto je dôležité sa o šošovky starať len s roztokmi, ktoré sú na to výslovne určené. Teraz si poďme postupne prejsť jednotlivé rizikové situácie.

Kúpeľňa a verejné sprchy

Čítanie v kúpeli

Telesná hygiena je každodenná činnosť. Pri každom opláchnutí tváre vodou vzniká riziko kontaktu šošovky s vodou. Ako ale riešiť napr. kúpeľ alebo sprchu?
Možno si pri kúpeli radi čítate obľúbený časopis alebo knihu a potrebujete dobre vidieť. Alebo sa po tréningu idete rovno umyť, pretože v šatniach fitness centra nie je vhodné miesto na vybratie šošoviek.
V prípade, že si chcete nechať šošovky v očiach počas kúpeľa či sprchy, dbajte na to, aby sa do styku so šošovkami nedostala voda ani kozmetické prípravky ako je mydlo alebo šampón. Voda môže šošovky znečistiť a kozmetické prípravky môžu šošovky dokonca znehodnotiť.

Ďalším nešvárom je horúca sprcha alebo kúpeľ s nasadenými šošovkami. Vyššia teplota a vlhkosť môžu spôsobiť, že šošovky k oku viac priľnú a nepôjdu ihneď po kúpeli z očí vybrať. Budete tak musieť počkať cca 20 minút. Po tejto dobe by mali šošovky povoliť. V prípade, že sa šošovky nedarí z očí vybrať ani po tejto dobe, môžete šošovky zvlhčiť očnými kvapkami a počkať ďalších aspoň 15 minút, kým sa šošovky dostatočne hydratujú.

Šošovky odporúčame z očí vybrať pri najvhodnejšej možnej príležitosti po telesnej hygiene a vyčistiť ich pomocou roztoku na šošovky.

Kúpanie mimo domova

Či už idete k moru, alebo dochádzate na pravidelné tréningy do bazéna, odporúčame z hľadiska hygieny výhradne jednodenné šošovky, ktoré bezprostredne po kúpaní z očí vyberiete a vyhodíte. Riziko potenciálnej infekcie sa tak zníži na minimum.

Pri mori s kontaktnými šošovkami

Na dovolenke pri mori je najväčším problémom slaná voda a drobný piesok. Stačí jediné zrnko piesku a pohoda na pláži je razom preč. Také zrnko potom môže poškriabať nielen šošovku ale aj oko. Šošovka aj s nepatrným defektom už nie je taká komfortná a skôr alebo neskôr budete musieť siahnuť po nových šošovkách.
Nezabudnite pri plávaní a šnorchlovaní používať plavecké okuliare, ktoré ochránia oči aj kontaktné šošovky.

Plavecký bazén alebo aquapark

Plavec s plaveckými okuliarmi

Aj keď je voda v bazénoch čistená chemickou cestou, napriek tomu sa vo vode nachádzajú baktérie, ktoré nie sú pre oči dobré. Nepríjemnosť predstavujú aj chemické látky a to najmä chlór. V prípade, že sa chlór dostane na kontaktnú šošovku, môže ju znečistiť alebo dokonca poškodiť. Pokiaľ si do bazéna beriete kontaktné šošovky, opäť nezabudnite na ochranné plavecké okuliare!

Rieky, rybníky a vodné nádrže

Dalo by sa povedať, že kvalita vody je v stojatých vodách najhoršia. Voda máva najvyšší počet baktérií, a to najmä v teplých letných mesiacoch. Preto aj v prípade kúpania v prírode odporúčame výhradne jednodenné kontaktné šošovky aj plavecké okuliare.

Ako to vidia odborníci?

Prevažná väčšina (možno dokonca všetci) oční špecialisti a lekári, odporúčajú kontaktné šošovky pred kúpaním i plávaním vybrať. Americká asociácia optometristov a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv USA sa tiež prikláňa k vyhýbaniu sa vode s nasadenými kontaktnými šošovkami.

Všeobecné rady

  • Na kúpanie aj plávanie voľte jednodenné kontaktné šošovky.
  • Pokiaľ sa nezaobídete bez viacdenných šošoviek, po kúpaní v nich nikdy nespite a na čistenie použite ideálne peroxidový roztok.
  • Na čistenie kontaktných šošoviek ani puzdra nikdy nepoužívajte obyčajnú vodu – obsahuje chlór, železo, mikroorganizmy atď.
  • Pri plávaní v mori, rybníku, jazere aj bazéne používajte plavecké okuliare

Mohlo by vás zaujímať :
Výhody nosenia jednodenných šošoviek
Športovanie s kontaktnými šošovkami
Akantaméba