Kontaktné šošovky a kúpanie

Kontaktné šošovky a kúpanie

Okolo kontaktných šošoviek a ich vzťahu k vode koluje mnoho mýtov. Určite vás zaujíma, či sa môžete kúpať s nasadenými šošovkami a čo sa s nimi stane, ak dôjde ku kontaktu so slanou vodou v mori alebo s chlórovanou vodou v bazéne. Tieto otázky vás istotne trápia najviac v letných mesiacoch, keď chcete oddychovať pri vode, kempovať, plávať v mori či v jazere… Zhromaždili sme dôležité informácie, vďaka ktorým v tom budete mať konečne jasno.

Pod sprchu alebo do vane s kontaktnými šošovkami?

Tešíte sa po dlhom a náročnom dni na osviežujúcu sprchu alebo relaxačný kúpeľ? Kto by sa netešil... Máte však nasadené kontaktné šošovky a práve sa vám nechce ich vyberať. Vadí to? „Jeden raz sa určite nič nestane,“ poviete si. Možnože nie, ale musíte si dať pozor, aby sa do očí nedostala ani voda, ani šampón či mydlo. Šošovky by sa totiž poškodili, dokonca aj pri kontakte s čistou vodou.

Horúca sprcha a vlhkosť v kúpeľni môžu spôsobiť, že sa šošovky k oku prisajú, a tak sa bezprostredne po sprche nebudú dať vybrať z očí. Po chvíli, asi po 20 minútach, by však mali povoliť a vybratie by malo byť jednoduché ako obyčajne.

Určite sa ešte oplatí pripomenúť, že voda z kohútika (či už chlorovaná, alebo zo studne) nie je vhodná na čistenie či umývanie šošoviek. Voda zo studne obsahuje baktérie a chlór šošovky poškodí a skráti ich životnosť.

Pri mori s kontaktnými šošovkami

Na dovolenke sa určite nechcete obmedzovať dioptrickými okuliarmi – takže siahnete po kontaktných šošovkách. Správna voľba! Vyberte si však radšej jednodenné šošovky s UV filtrom, ktoré môžete po plávaní vyhodiť. V mori je problémom slaná voda a drobný piesok, ktorý sa dostane proste všade... Môže dôsjť aj k situácii, keď sa drobné zrniečka dostanú pod kontaktnú šošovku a poškriabu oko. Pri plávaní a šnorchlovaní teda nezabúdajte na plavecké okuliare, ktoré ochránia oči aj šošovky.

Šošovky pri jazere

Pri kúpaní v stojatých vodách (jazerá, rybníky, priehrady) platia podobné pravidlá – žiadne plávanie a potápanie bez plaveckých okuliarov. V stojatých vodách je azda najvyššie množstvo baktérií. Predstavte si zelenú vodu v rybníku po niekoľkých slnečných letných dňoch, keď teplota „stagnuje“ kolo 30 °C.

Vo vode to naozaj žije... Vplyvom mikroorganizmov žijúcich vo vode môže dôjsť k ľahkému zápalu, ktorý síce po pár dňoch odznie, može však nastať väčší problém s akantamébou. Ide o prvoka, ktorý sa vyskytuje vo vode, v pôde a vo vzduchu. Akantaméba môže spôsobiť zápal rohovky , preto pri akomkoľvek zápale či infekcii neodkladajte návštevu lekára.

Čo na to odborníci?

Drvivá väčšina (možno dokonca všetci) očných špecialistov a lekárov odporúča kontaktné šošovky pred kúpaním aj plávaním vybrať. Americká asociácia optometristov a americký Úrad pre kontrolou potravín a liečiv rovnako odporúčajú vyhýbať sa vode s nasadenými kontaktnými šošovkami.

Všeobecné rady

  • Pri kúpaní a plávaní voľte jednodenné kontaktné šošovky.
  • Ak sa nezaobídete bez viacdenných šošoviek, po kúpaní v nich nespite a na čistenie použite peroxidový roztok.
  • Na čistenie kontaktných šošoviek alebo puzdra nikdy nepoužívajte obyčajnú vodu – obsahuje chlór, železo a mikroorganizmy.
  • Pri plávaní v mori, rybníku a v jazere používajte plavecké okuliare.