Jeseň a zlá viditeľnosť

Jeseň a zlá viditeľnosť

S príchodom jesene a zimy sa dni krátia a svetla ubúda. V prírode je toto obdobie dobou pokoja a odpočinku, ale pre vás a vaše oči to úplne neplatí. Koniec roku býva väčšinou hektický a oči sú namáhané zlou viditeľnosťou a náladovým počasím. Hmly, šero, dažďové a snehové prehánky dávajú zraku naozaj zabrať. Mnoho ľudí si práve v tomto období roku uvedomí, že ich trápi častá únava očí alebo dokonca očná chyba.

Nočná myopia

Za zlých svetelných podmienok reagujú oči na nedostatok svetla rozšírením zorničiek. Čím je zornička širšia, tým širší zväzok paprskov dopadá do oka a tým viac sa prejaví periférne skreslenie šošovky. Odborne je tento jav popísaný ako nočná myopia a prejavuje sa aj u zdravého oka. Uvádza sa, že môže dôjsť k zhoršeniu videnia až o 0,5 dioptrie . U ľudí, ktorí nemajú oči na 100 % zdravé, sa potom táto chyba prejaví výraznejšie.

Pozor pri šoférovaní

Znížená viditelnosť pri šoférovaní je háklivá sama o sebe. V kombinácii s očnou chybou môže byť vodič nebezpečný nielen pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov premávky. Výrazne sa totiž zmenšuje vzdialenosť, na ktorú je vodič schopný rozoznať chodcov a je tiež veľká pravdepodobnosť, že prehliadne dopravnú značku. Tým, ktorí majú zdravý zrak, ale šoférovanie za zlých svetelných podmienok im nie je príjemné, odporúčajú lekári špeciálne okuliare na nočné šoférovanie – tzv. okuliare do tmy. Sklá okuliarov na nočné šoférovanie zafarbené dožlta môžu mať dioptrie -0,25 až -0,5 a videnému obrazu pridajú kontrast a lepšie farby.

Nepodceňujte prejavy očnej chyby

Keď pocítite zmenu kvality zraku k horšiemu, neváhajte a vyhľadajte pomoc. Podľa toho, čo od vyšetrenia očakáváte a čo vás trápi, sa môžete obrátiť na optometristu alebo na očného lekára – oftalmológa. Optometrista vám zmeria dioptrie a pomôže s výberom kontaktných šošoviek alebo okuliarov. Oftalmológ je lekár, ktorý vám skontroluje zrak a zmeria dioptrie , ale predovšetkým zaistí starostlivosť pri liečbe chorôb oka a tiež poradí s prevenciou.

Každý by mal o svoj zrak dbať a i keď nemáte od lekára diagnostikovanú očnú chybu a nechodíte
na pravidelné prehliadky, môžete si stav svojho zraku do istej miery kontrolovať sami. Skúste
napríkad občas prečítať nejaký text, ktorý vidíte vonku z okna domu alebo môžete skúsiť
prečítať poznávacie značky automobilov stojacich na parkovisku, ktoré z okna vidíte. Ide stále
o rovnakú vzdialenosť, takže keď sa zrak zhorší, budete o tom vedieť – text už pre vás nebude
čitateľný. Existuje celý rad testov zraku, ktoré si doma môžete skúšať sami. Niekoľko takých
nájdete aj v článku

Máte zdravý zrak? Otestujte sa!



Komentáre

Máte nejaké otázky?