Digitálna únava zraku

Digitálna únava zraku

Ruku na srdce (a oči na displej) - koľko času trávite denne sledovaním svojho mobilného telefónu, prácou na počítači a pozeraním sa na filmy alebo seriály? Nemáte niekedy pocit, že to vaše oči už nebaví a trochu štrajkujú? Prečítajte si, čo sa s očami deje a ako im uľaviť od námahy spôsobnej sledovaním digitálnych zariadení.

Čo je digitálna únava zraku?

Je to taká choroba 21. storočia. Digitálna únava očí predstavuje kombináciu ťažkostí zraku a očí , ktoré plynú z používania a práce na rôznych digitálnych zariadeniach - monitor, smartphone, čítačky kníh, smart hodinky a iné displeje. Nepríjemné pocity očí sa väčšinou objavia po 2 a viac hodinách sledovania obrazovky, z čoho vyplýva, že vašou hlavnou pracovnou náplňou nemusí byť práca na PC. Digitálna únava zraku vás môže trápiť, aj keď len radi sledujete dianie na sociálnych sieťach, venujete sa svojmu obľúbenému youtuberovi alebo si krátite dlhé chvíle seriálmi a filmami.
Môžete sa stretnúť aj s označením syndróm počítačového videnia . Tento problém modernej doby najviac postihuje mladých ľudí do 35 rokov , pretože používajú digitálne zariadenia vo väčšej miere ako iné vekové skupiny.

Čo spôsobuje digitálnu únavu očí?

Začneme asi tým najjednoduchším - nekorigovanou očnou vadou .
Pokiaľ máte očnú vadu (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, presbyopiu), ale nie je správne korigovaná, môže vám spôsobovať nepríjemné pocity a skreslené videnie . Pri práci na počítači alebo napríklad pri sledovaní televízie môžu potom tieto problémy výrazne zosilnieť .

A aké sú príčiny syndrómu počítačového videnia spojené vyložene s používanou technikou?

  • Vysoké nároky na akomodáciu oka
    Pri sledovaní displeja musia oči dlho zaostrovať na blízku vzdialenosť . Pre oko to nie je prirodzené a musí sa teda viac namáhať .
  • Neprirodzený jas
    Displeje vyžarujú jasné svetlo , ktoré nie je pre oči príjemné a ani prirodzené. Ak očami prechádzate medzi niekoľkými obrazovkami, oči sa musia potýkať s rôznou intenzitou jasu, odleskami... Navyše obrazovky vyžarujú modré svetlo , ktoré dokáže narušiť správne fungovanie organizmu a má veľmi nepriaznivý vplyv na kvalitu spánku.
  • Umelé osvetlenie
    Je to podobné ako u jasu displejov. Umelé svetlo je pre oči neprirodzené a pri zlom nastavení a intenzite vznikajú odlesky na monitore a podobné nepríjemné faktory.
  • Čiastočné žmurkanie a výrazne znížená frekvencia žmurkania
    Oko sa musí viac sústrediť na detaily na obrazovke, viac zaostruje a vy nežmurkáte. Viečko preto nemôže rozotierať a obnovovať na oku slzný film a oko osychá. Problém je, aj keď viečko nedokončí plynulý pohyb žmurknutia. Nedokonalé žmurkanie rozprestrie slzy len po časti oka. Nadmerné sústredenie sa na detaily na obrazovke môže spôsobiť až 5x nižšiu frekvenciu žmurkania oproti normálu .
  • Suchý vzduch a klimatizácia
  • Nepríjemný problém mnohých pracovísk. Oba tieto faktory negatívne ovplyvňujú povrch oka, ktoré osychá.
  • Nesprávna vzdialenosť
    Obrazovka, ktorú sledujete, by mala byť v správnej vzdialenosti. Záleží to na veľkosti sledovaného displeja a samozrejme aj ďalších faktoroch, ktoré sú ovplyvnené vašim pracovným prostredím.

Aké nepríjemnosti nám digitálna únava zraku spôsobuje?

Pokiaľ sa počas dňa stretávate s niektorými z vyššie uvedených spúšťačov únavy očí, môžete následne pocítiť predovšetkým tieto problémy:

  • Rozmazané videnie
  • Svrbenie a pálenie očí
  • Rezavý pocit pri žmurkaní
  • Slzenie
  • Začervenanie očí
  • Pocit suchých očí
  • Únava očí

Môžu sa objaviť aj bolesti hlavy a krčnej chrbtice.

Ak nosíte kontaktné šošovky, mali by ste byť na pozore viac ako ostatní. Nositelia kontaktných šošoviek trpia príznakmi digitálnej únavy zraku oveľa častejšie .

Ako bojovať s digitálnou únavou zraku?

Prvým krokom by mala byť kontrola u očného špecialistu, s ktorým budete problémy konzultovať. Opíšte mu svoje príznaky a nechajte si premerať zrak. Pokiaľ vylúčia nekorigovanú očnú vadu, môžete vyskúšať tieto tipy, ktoré očiam od digitálnej únavy uľavia:

  • Majte hneď vedľa monitora očné kvapky alebo sprej
    Akonáhle ucítite pocit nepohodlia, môžete oči zvlhčiť a obnoviť komfort .
  • Správna veľkosť písma na monitore
    Váš monitor, a rovnako tak displej mobilného telefónu, by mal mať nastavenú ideálnu veľkosť písma aj zobrazenie . Na obrazovky by ste nemali žmúriť a aj z pohodlnej vzdialenosti by pre vás malo byť všetko dobre čitateľné .
  • Správne nastavenie jasu
    Všetky obrazovky, ktoré sledujete by mali mať vhodne nastavený jas . ideálny je tlmený jas . Na nových zariadeniach je už možné nastaviť špeciálne režimy pre komfortné čítanie , ktoré odfiltrujú časť modrého svetla. Možno tiež zapnúť automatické nastavenie jasu a iste existuje veľa ďalších vychytávok a aplikácií, ktoré dokážu šetriť váš zrak.
  • Správne nastavená poloha monitora
    Obrazovka, ktorú sledujete by mala byť voči vašim očiam v správnej polohe. Ideálne by mali oči smerovať zľahka nadol . Vzdialenosť monitora potom záleží na jeho veľkosti.
  • Pravidlo 20 - 20 - 20
    Aby ste očiam uľavili od dlhodobého zaostrovania na blízko, zadívajte sa každých 20 minút na 20 sekúnd do diaľky (napríklad 20 metrov, keď to odhadnete :) . A môžete do toho pridať ďalších 20 a 20x si zažmurkať.
  • Používanie špeciálnych optických pomôcok
    Na trhu sú kontaktné šošovky aj okuliarové šošovky, ktoré znižujú mieru digitálnej únavy očí . U kontaktných šošoviek ide najčastejšie o špeciálne zvlhčujúce technológie a u okuliarových šošoviek o filtráciu modrého svetla .
  • Často vetrajte miestnosť
    Čerstvý vzduch ocenia nielen vaše oči. Aj vy sa budete cítiť svieži a čistý vzduch bude mať určite pozitívny vplyv aj na vašu efektivitu práce .
  • Zvlhčovač vzduchu
    Ak je situácia so suchým vzduchom na vašom pracovisku alebo doma neúnosná a nemáte možnosť pravidelne a intenzívne vetrať, porozmýšľajte nad zvlhčovačom vzduchu. Patričná vlhkosť vzduchu oči príjemne osvieži.
  • Pitný režim
    Dodržujte pitný režim. Za to vám budú vďačné nielen vaše oči.

Naša ponuka produktov proti digitálnej únave zraku:

Blue blocker úprava skiel do dioptrických okuliarov

V našej ponuke nájdete obrovské množstvo okuliarových rámov, do ktorých vám zasadíme dioptrické sklá presne na mieru. U skiel si môžete vybrať rôzne úpravy a proti digitálnej únave zraku je ideálna úprava blue bocker . Tento filter znižuje mieru modrého svetla, ktoré sa dostáva k očiam.
Takéto okuliare môžete používať, aj keď nepotrebujete korigovať očnú vadu. Do rámov si vyberiete dioptriu 0,00.

Kontaktné šošovky TopVue Blue Blocker

Jednodenné kontaktné šošovky TopVue Blue Blocker blokujú modré svetlo a chránia tak vaše oči pred nepríjemnou digitálnou únavou. TopVue Blue Blocker majú taktiež UV filter a vysoký podiel vody v materiáli, takže ponúkajú skutečne vysoký komfort nosenia .

Kontaktné šošovky ULTRA od Bausch & Lomb

(dostupné aj v tórickej variante - ULTRA for Astigmatism a variante pre korekciu presbyopie ULTRA for Presbyopia)
Kontaktné šošovky Bausch + Lomb ULTRA™ ponúkajú 16 hodín pohodlného nosenia s 95% zvlhčením vďaka dvojfázovej technológii MoistureSeal . Táto technológia zabezpečí dokonalé spojenie vysokej priepustnosti kyslíka a dlhotrvajúcej hydratácie šošoviek.

Kontaktné šošovky Biofinity Energys® od CooperVision

Šošovky používajú technológiu Digital Zone Optics® , ktorá znižuje akomodačnú záťaž oka. Biofinity Energys® majú v prednej optickej ploche viacpočetné asférické krivky, ktoré rovnomerne rozdeľujú dioptrický účinok . Pre oči je potom ľahšie prevádzať zrak z digitálneho zariadenia a mimo neho .

Kontaktné šošovky ACUVUE® OASYS with Transitions™

ACUVUE® OASYS with Transitions™ sa dokážu prispôsobiť okolitým svetelným podmienkam v náročných situáciách , ako napríklad pri športovaní, práci pod nekomfortným svetlom v kanceláriách, alebo pri privykaní si na jas digitálnych displejov alebo televízie.

Komentáre

Máte nejaké otázky?