Deti a okuliare

Deti a okuliare

Bývali časy, kedy žiadne dieťa okuliare nosiť nechcelo. Čo si budeme hovoriť, okuliare vtedy neboli nič moc. V dnešnej dobe sú okuliare v kurze a deťom príliš nevadí, že ich musia nosiť. Ponuka detských okuliarov je dnes úplne pestrofarebná.
Či už sa dieťa s očnou vadou narodí, alebo sa prejaví v predškolskom či školskom veku, je zásadné, aby sa očná vada zachytila včas.
Očná vada je vo väčšine prípadov podchytená pediatrom pri preventívnej prehliadke . Akonáhle sa pediatrovi niečo nezdá, smeruje rodičov s deťmi k očnému lekárovi.

Vyšetrenie dieťaťa u očného lekára

Priebeh vyšetrenia je pre dieťa celkom zábavný. Dieťa čaká čítanie obrázkov, ukazovanie písmena E v rôznych pozíciách, alebo čítanie samotných písmen – všetko sa odvíja od veku dieťaťa a jeho schopností. Samozrejme sa môže stať, že pred vyšetrením je nutné dieťaťu tzv. „rozkvapkať oči“. V takom prípade je nutné, obrniť sa trpezlivosťou. Účinok kvapiek sa prejaví cca za 30 min, čo sa dieťaťu môže zdať ako večnosť.
Pri starších deťoch očný lekár vyšetrí oči aj refraktometrom, ktorý, prakticky okamžite, stanoví orientačnú hodnotu dioptrií.
Pokiaľ je definovaná očná vada, lekár, pomocou tzv. skúšobnej okuliarovej skrine, určí správne dioptrické hodnoty . Do špeciálnych skúšobných okuliarových rámov lekár vkladá jednotlivé okuliarové šošovky, tak, aby bola korekcia zraku dieťaťu príjemná.

Výber okuliarov

Akonáhle budete mať od lekára predpis, je čas vybrať si samotné okuliare. So všetkým vám veľmi radi poradia v optike. Podľa veku dieťaťa vám ponúknu okuliare v jeho veľkosti a potom už len skúšate a vyberáte tie pravé rámy. V tejto chvíli si často deti úplne uvedomujú, že budú nosiť okuliare a môže prísť blok . Z tohto dôvodu je dobré byť dieťaťu maximálnou oporou a snažiť sa mu maximálne vyhovieť.
Je to jednoduché. Ak kúpite okuliare, ktoré sa dieťaťu nepáčia , nebude ich chcieť nosiť. A to samozrejme nechcete.

Výber okuliarových skiel

Keď prebieha progres očnej vady stačia základné sklá, ktoré hradí poisťovňa. Dieťa potom dochádza na pravidelné kontroly k očnému lekárovi. Kontroly bývajú zhruba každý polrok , a po každej kontrole je často nutné okuliarové sklá vymeniť.
Pri prvých okuliaroch môže lekár najprv predpísať tzv. adaptačné okuliare , ktoré nemajú plnú korekciu zraku. Ide o to, aby si dieťa a jeho mozog na korekciu zraku zvykli. Korekcia musí byť pozvoľná. Očný lekár o takom postupe rodiča vždy informuje.
Pri ďalšej kontrole sa ukáže, či sa očná vada ustálila alebo je nutné korekciu upraviť. V tejto chvíli odporúčame zakúpiť ďalšie okuliare , ktoré si necháte osadiť novými dioptrickými hodnotami. Akonáhle budú nové okuliare hotové, osaďte novými dioptrickými hodnotami aj pôvodné okuliare, aby ste mali doma jedny okuliare v zálohe. U detí je bežné, že dieťa s okuliarmi nešikovne spadne a zlomí si bočnicu alebo niečo podobné.

Pravidelné kontroly a sledovanie stavu

Ako sme už uviedli vyššie, pravidelné kontroly sú pre deti nevyhnutné . Vy ako rodič však môžete taktiež pomôcť. Pozorujte dieťa v pohybe a pri hraní. Môžete si všimnúť dôležitých indícií, ktoré môžu poukázať napr. na amblyopiu, ktorú môžete poznať skôr pod pojmom tupozrakosť .

Amblyopia (tupozrakosť) u detí

popis fotky

Ide o pomerne častú zrakovú poruchu u detí, pri ktorej dochádza k jednostrannému zníženiu vízie (zrakovej ostrosti). Vzácne sa môže objaviť aj obojstranné zníženie vízia. Porucha sa prejavuje od narodenia do cca 8. rokov a do tohto veku dieťaťa je liečiteľná. Ideálne by však mala liečba začať do 4 rokov veku dieťaťa .
Princíp liečby spočíva v stimulácii postihnutého oka tak, že je nosenie okuliarov kombinované s používaním okluzora , ktorý zakryje zdravé oko. Dôjde tak k posilovaniu tupozrakého oka. Pri liečbe je nutná veľmi trpezlivá a aktívna spolupráca rodičov.

Varovné signály amblyopie

Pretože ide o nebolestivú vadu, ktorú dieťa nedokáže samo definovať, je nutné dieťa sledovať. Tupozraké dieťa môže pôsobiť neohrabane , a preto si všímajte jeho chovanie pri hrách a činnostiach.
Prejavy amblyopie:

  • nesprávna orientácia v priestore
  • chybné odhadovanie vzdialenosti
  • časté zakopávanie
  • vrážanie do nábytku
  • typickým prejavom je nakláňanie hlavy do jednej strane

Skúste jednoduchú hru na Kyklopa

Vezmite si obrázkovu knihu a čítajte spolu obrázky. Najprv zakryte dieťaťu pravé oko a ukazujte na obrázky. Potom si dajte na chvíľu pauzu, aby sa zakryté oko „rozkukalo“. Dajte si napríklad medzitým porciu ovocia a potom cvičenie opakujte s druhým okom.
Pokiaľ je čítanie obrázkov pri jednom z očí viditeľne horšie, je to impulz pre lekára.

Komentáre

Máte nejaké otázky?