Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi pravou a ľavou kontaktnou šošovkou? Ako si mám zakúpiť šošovky, keď mám na každom oku rovnakú dioptriu?

Žiadny. Môžete si zakúpiť aj jednu škatuľku a šošovky z nej používať pre obidve oči.

Škatuľka obsahuje 6 kusov šošoviek. Jedná sa o 6 párov alebo 6 jednotlivých kusov?

Balenie obsahujúce 6 šošoviek obsahuje 3 páry.

Čo znamená zakrivenie (BC) a priemer (DIA)?

Zakrivenie je zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky (basic curve).
Priemer kontaktnej šošovky (DIAMETER) je veľmi dôležitou hodnotou. Najmä pri prechode na inú značku šošoviek je potrebné venovať priemeru veľkú pozornosť. Ak by boli nové šošovky menšie, mohli by dráždiť epitel rohovky, a tým robiť nosenie nových kontaktných šošoviek neznesiteľné. Pohoda nosenia kontaktných šošoviek je však ovplyvnená celým radom ďalších aspektov, ktoré musí posúdiť odborník a podľa nich zvoliť správnu značku.

Ďalšie možné parametre:
Cylinder (CYL) - pri tórických očných vadách, ide o dodatočnú korekciu v prípade vyšších hodnôt astigmatizmu.
Osa (AXIS) - pri tórických očných vadách môže nadobúdať hodnty 10° až 180°
ADD - adícia - u progresívnych, bifokálnych a multifokálnych šošoviek
Všetky parametre potrebné pre objednanie kontaktných šošoviek nájdete na škatuľke.

Môžem prejsť z Air Optix, zakrivenie(BC): 8.6, priemer(DIA): 14,2 na lacnejšie Soflens 59?

Odpoveď: Všeobecne neodporúčame našim zákazníkom prechod na inú značku bez návštevy aplikačného strediska a bez odporučenia očným špecialistom. Súčasťou aplikačného poplatku 15 až 30 € je i skúšobný pár šošoviek a kontrola očí, ktorú by mal minimálne raz do roka absolvovať každý. Nie je to iba náš alibizmus. I v prípade prechodu na parametricky rovnakú šošovku môže byť výsledkom neúspech. Zakrivenie (BC) a priemer (DIA) nie sú jediné parametre, ktoré je treba posudzovať.

Je menej známe, že kvalitu videnia ovplyvňuje vlastná optická konštrukcia šošovky. Pri zmene značky je potom niekedy potrebné zmeniť dioptrickú mohutnosť napr. až o -/+ 0.50 dpt! Ďalším dôležitým faktorom je citlivosť našich očí. To čo bez problémov znesie náš známy, môže naše oči už nepríjemne dráždiť. Musíme mať na pamäti, že užívanie kontaktných šošoviek aj roztokov je veľmi subjektívne. Pokiaľ výrobca neinformuje o možnosti prejsť na novú značku bez návštevy kontaktológa, ako napr. v prípade Focus Dailies => Focus Dailies Aqua Comfort Plus, 1 Day Acuvue => 1 Day Acuvue Moist, Air Optix => Air Optix Aqua, Clear 58 => Clear All Day, mali by sme sa zmeny na vlastnú päsť vyvarovať.

Škodí dlhodobé užívanie kontaktných šošoviek očiam?

Doposiaľ žiadna štúdia nepreukázala, že by nosenie kontaktných šošoviek malo negatívny dopad na zdravie očí.

Môžem sa s kontaktnými šošovkami sprchovať, chodiť do bazénu, sauny?

Akýkoľvek priamy kontakt s vodou môže kontaktné šošovky z oka ľahko vyplaviť. Je potrebné mať pri oplachovaní hlavy zavreté oči a v bazéne používať plavecké okuliare. Akémukoľvek kontaktu kontaktnej šošovky s vodou je lepšie sa vyhnúť.

Mám sa maľovať pred nasadením kontaktných šošoviek, alebo potom. A kedy mám kontaktné šošovky vyňať?

Make-up nanášajte až po nasadení kontaktných šošoviek. Nielenže na seba uvidíte, ale tiež si nerozmažete líčidlo okolo očí a nenaplavíte jeho čiastočky na povrch šošoviek. Z rovnakého dôvodu sa odlíčte až po vyňatí šošoviek z očí. Lak na vlasy rozprašujte vždy so zavretými očami. Ponechajte ich zatvorené dokiaľ sa vo vzduchu rozprášený aerosól neusadí. Ideálne je lakovať vlasy ešte pred nasadením šošoviek. Špeciálna kozmetika pre užívateľov kontaktných šošoviek neexistuje. Usadené čiastočky z líčidiel môžu kontaktné šošovky poškodiť. Toto platí najmä pre mastnú (vode odolnú) kozmetiku.

Niekedy sa mi stáva, že s šošovkami vidím akoby šmuhy. Žmurkaním alebo zatlačením na oko sa stav na chvíľu zlepší.

Pravdepodobne sa jedná o chybne zvolenú značku alebo dioptrické hodnoty.

Ako je možné, že mám pri okuliaroch iné dioptrie než pri šošovkách?

Korekcia pri okuliaroch a u šošovkách prebieha trochu inak. Prepočet sa robí podľa tzv. teórie „vertex distance“. U mínusových dioptrií sa 0,25 dioptrie uberá a u plusových sa naopak pridáva. Vertex distance sa však zohľadňuje od hodnoty 3.50 v „+“ i „-“. Cez to sa však pri aplikácii kontaktných šošoviek nedá na túto teóriu stopercentne spoľahnúť. Nemôže totiž zohľadniť rôzne dioptrické konštrukcie jednotlivých značiek kontaktných šošoviek, tie je potreba brať do úvahy individuálne. Môže sa potom stať, že by nositeľovi podľa prepočtu vyhovovala značka A, ale u značky B by sme museli ešte 0,50 dioptrie pridať.

Čo znamená N a D parameter u multifokálnych šošoviek?

Ide o dominantné a nedominantné oko. Multifokálne šošovky sú rôzne konštruované, preto je u šošoviek, ktoré vyžadujú dominanciu oka, nutné túto podmienku naozaj dodržať. Určenie dominantného či nedominantného oka nám navyše môže pomôcť v prípade, že šošovky nesadnú tak, ako majú a vy máte pocit, že na niektorú vzdialenosť nevidíte ostro, tzn. pre prípadné dokorigovanie.

Dominanciu je možné jednoducho overiť - nájdite si v priestore ďaleký bod, natiahnite pred seba ruku a ukazovákom na daný bod namierte. Ak sa na tento bod budete dlhšie pozerať, bude sa vám ukazovák rozmazávať. Teraz striedavo zatvárajte pravé a ľavé oko - u dominantného oka vám zostane ukazovák smerovať priamo na bod, u nedominantného oka vám prst poskočí bokom.


Ďalšie články: