Kontaktné šošovky, očné kvapky a lubrikácia


Kapky a lubrikace

Očné kvapky a očné spreje – mnoho ľudí si bez nich už nedokáže predstaviť svoj bežný deň. Tieto malé fľaštičky robia zázraky. Prečo sú tak obľúbené aj medzi nositeľmi kontaktných šošoviek a čo všetko očné kvapky a spreje dokážu? Viete, ako kvapky správne aplikovať do oka? A už ste skúsili netradičnú aplikáciu očného spreju?

Kvapky bojujú proti pocitu suchých očí

Poznáte pocit suchých očí? Zhruba 50% nositeľov kontaktných šošoviek trápia suché oči. Tieto nepríjemné pocity sú spôsobené nedostatočnou produkciou sĺz alebo poruchou slzného filmu. Keď slzné žľazy nepracujú správne, zloženie slzného filmu nie je optimálne a jednotlivé zložky slzného filmu nie sú schopné plniť svoje funkcie. Takéto prípady sú označované ako syndróm suchého oka. Pocit suchých očí sa často prejavuje pri práci na PC, pri čítaní a pri riadení auta. Ide totiž o činnosti, keď sú oči sústredené na čo možno najdokonalejšie zaostrenie a dochádza tak k zníženiu frekvencie žmurkania. Práve žmurkanie zabezpečuje rozprestretie slzného filmu po celom povrchu oka. Keď sa oko vysušuje, je čas na kvapky alebo sprej.

Čo teda kvapky dokážu?

Zloženie očných kvapiek sa líši značka od značky. Niektoré môžu mať niečo navyše, ale primárna úloha všetkých je rovnaká. Musí uľaviť od nepríjemného pálenia, svrbenia, začervenania a osviežiť unavené oči. A ako to teda dokážu? Roztok kvapiek dokáže obnoviť slzný film a tak privedie späť normálny a zdravý stav oka. Ako ale môžu kvapky zvýšiť pocit pohodlia pri nosení kontaktných šošoviek? To je záležitosť lubrikácie.

Lubrikácia = pohodlie

Lubrikácia ako taká znamená, že je niečo ošetrené pre bezproblémové pohodlné trenie. Napríklad kontaktná šošovka v oku, ktorej povrch je dostatočne lubrikovaný pre príjemné nosenie. Očné viečko môže cez oko prechádzať hladko vďaka lubrikovanému povrchu šošovky a rovnako tak je šošovka príjemná na oku. Takýto efekt spôsobujú lubrikačné látky. Obrovský lubrikačný efekt má hyaluronát sodný. Ide o podobu kyseliny hyalurónovej. Táto látka sa prirodzene nachádza v ľudskom organizme, a našli by ste ju napríklad v kĺbovej tekutine a tiež v sklovci oka. Pre oko ide teda o veľmi príjemnú a prirodzenú látku. Hyaluronát nájdete v očných kvapkách Laim-Care gel drops a v očnom spreji Laim Moisture. Oba tieto produkty môžete aplikovať do očí aj pri nasadených kontaktných šošovkách.

Ako správne aplikovať kvapky a sprej?

Pri aplikácii očných kvapiek zakloníte hlavu a pozriete sa nahor. Jemne si prstom stiahnete očné viečko a do vytvoreného otvoru aplikujete jednu kvapku. Uvoľníte spodné viečko a na niekoľko okamihov zavrite oko. Kvapkanie potom možno opakovať podľa potreby.

Očný sprej sa aplikuje na zatvorené očné viečka. Stačí teda zavrieť oči a aplikovať sprej zo vzdialenosti zhruba 10 cm.

U každých kvapiek a sprejov nájdete konkrétny návod na použitie. Pokiaľ po aplikácii prípravkov prichádza úľava len na krátku dobu, vyhľadajte očného lekára. Vážne poruchy slzného filmu vyžadujú starostlivosť odborníka.

Teraz už viete, ako sa brániť nepríjemným pocitom aj nepohodliu pri nosení šošoviek a tiež, ako očné roztoky správne aplikovať. Ktoré kvapky do očí alebo očný sprej si vyberiete vy?


Komentáre

Pridať komentár